חוות דעת משפטיות

חוות דעת משפטיות

חוות דעת משפטיות

שופטים בבתי משפט דנים מדי יום בהמון נושאים מגוונים. במסגרת תפקידם, עליהם להכריע אותם נושאים וזאת על פי שיקול דעתם ובהתאם לידע שצברו לאורך השנים לא רק מבחינה משפטית אלא גם מבחינה אינטלקטואלית. ישנם מצבים בהם נידונים נושאים שאינם בתחום ידיעותיהם של השופטים, במצבים אלו הם נעזרים במומחים. אותם מומחים מספקים חוות דעת משפטיות.

כיום, יש כל מיני סוגים של חוות דעת מומחה לבית משפט. עושים בהם שימוש על מנת לקדם הליכים משפטיים ועל מנת שהחלטות השופטים יהיו על סמך אינפורמציה אמיתית ומקצועית.

באיזה תחומים ניתנות חוות דעת משפטיות?

במגוון תחומים, כאשר הבולטים הם:

  • תחום הנדל"ן
  • רפואה ופגיעות גופניות
  • תחום התעבורה
  • מיסוי וראיית חשבון
  • כלכלה וכספים
  • מחשבים
  • ועוד…

חוות דעת משפטית תינתן בצורה ניטרלית ונטולת פניות. תודות לכך, בית המשפט יוכל להשתמש בה ולהסתמך עליה. בהתאם לחוות הדעת, יינתן גם פסק הדין. אגב, במידה ובית המשפט לא בטוח בחוות הדעת, הוא יוכל להתעלם ממנה או למנות עד מומחה מטעמו.

כמה מילים על חוות דעת מקדימה

היא ניתנת בעיקר בתחום הרשלנות והנזיקין והיא ניתנת על מנת שיהיה אפשר להוכיח את אשמתו של הצד השני. תהליך ההוכחה כולל חוות דעת של מומחה וזוהי חוות הדעת המקדימה.

כמה מילים על חוות דעת משפטית מטעם התובע

יש קשר ישיר בין חוות דעת מקדימה לחוות דעת מטעם הצד התובע. למעשה, שתי חוות הדעת הללו מוזמנות על ידי אותו צד במשפט. יחד עם זאת, חוות דעת שאינה מקדימה, תינתן בבית המשפט על ידי עד מומחה מטעם התובע.

הנתבע מצידו לא יסכים עם חוות הדעת המשפטית שהוזמנה על ידי הצד התובע ועל כן יבחר להזמין חוות דעת משלו. היא נקראת גם חוות דעת נגדית. באמצעותה הוא ינסה להוכיח שחוות הדעת של התובע מוטעית ושאין סיבה אמיתית לתבוע אותו.

כמה מילים על חוות דעת משפטית המוגשת מטעם התובע וגם מטעם הנתבע

יכול להיות מצב בו יוגשו לשופט שתי חוות דעת. אחת מטעם הצד של התובע ואחת מטעם הצד של הנתבע. ההכרעה של השופט במקרה כזה עשויה להיות עוד יותר קשה ומורכבת, שכן עליו להחליט איזו חוות דעת היא הנכונה. על כן, הוא יזמן עד מומחה מטעם בית המשפט. אותו עד יסייע לו בכל הקשור להכרעה.

מכוני מחקר והקשר למתן חוות דעת מומחה לבית משפט

במידה ואתם צריכים חוות דעת מומחה, דעו שתוכלו להיעזר גם במכוני מחקר וייעוץ ולא רק בעורכי דין ואנשי מקצוע אחרים. למכונים אלה, יש ניסיון רב שנים בביצוע של סקרי דעת קהל.
ניתן להשתמש בהם כראיות משפטיות. כמובן שלפני שאתם פונים למכון המחקר, בדקו שיש עליו המלצות וכמו כן שיש לו ניסיון במתן חוות דעת מומחה. שיהיה בהצלחה!

תפריט נגישות